РОЖДЕНИЕТО НА "БОРИСЛАВ"

 

За начало на организирания футбол в Първомай (тогава Борисовград) се смята основаването на спортното дружество "Крепост". Учредителното събрание се провежда през пролетта на 1922 година. Hа него присъстват петнайсетина младежи на възраст между 16 и 18 години. Те решават да именуват новосформираното дружество "Крепост" и избират за председател Спиро Андонов, Атанас Гатев става секретар, а сред останалите членове са Атанас Драгиев, Васил Папазов, Иван Политов, Тодор Желязков, Димитър Сираков, Атанас Д.Николов (Нацата), часовникаря Таквор, който бил първият вратар на отбора и други. Футболният отбор "Крепост" играе първия си мач в гр.Чирпан по покана на тамошното туристическо дружество "Самодивец", което има и футболна секция. Борисовградчани губят мача, но за съжаление в историята не е останал точният резултат.

Дружество "Крепост" просъществува до края на 1922 година. В началото на следващата то приема името "Левски", след като е сключено шефство с известния по онова време едноименен пловдивски клуб.

През декември 1923 година в София е създадена Българска национална спортна федерация (БHСФ), която трябва да обедини съществуващите до момента регионални федерации. По това време клубовете от района на Борисовград не се числят към никаква организация и спортният им календар е съставен изцяло от приятелски срещи.

Hа 10 февруари 1924 година в салона на Военния стол в Пловдив се учредява Тракийска спортна федерация. Hа събранието присъстват представители на 64 клуба от Свиленград, Харманли, Хасково, Борисовград, Станимака, Карлово и Татар Пазарджик, като най-активни са представени естествено пловдивските дружества - 9 на брой. Въпреки че на сбирката не се вземат някакви особено важни решения тя остава в историята като първи опит за организация на футбола в региона.

В началото на 1924 година в града ни се сформира ново физкултурно дружество с името Борисовградски спортен клуб (БСК). Основателите му - по-възрастни граждани на Борисовград, заимстват инициалите от популярния по онова време Белградски спортен клуб, създал си авторитет със забележителни футболни успехи. Учредителите на БСК са предимно представители на тукашния елит - образовани и уважавани хора. Сред тях личат имената на Димитър Марков - известен адвокат, Димитър Господинов (Митош) - учител, уволнен от гимназията поради левите си идеи. Георги Георгиев Вълчев - офицер от запаса, един от основателите на българския конен спорт заедно с ротмистер Стойчев, поручик Лекарски и подпоручик Бояджиев. Борисовградският спортен клуб просъществува кратко, поради факта, че не разполага със състезателни кадри.

Междувременно обаче между членовете на "Левски" и БСК се зараждат дружески взаимоотношения и назрява идеята за обединение между двете формирования.

Автентична снимка на участниците в обединителното събрание, юни 1924 г.Обединителното събрание се провежда през м.юни 1924 година в градската градина. Наблизо се намира складът за дървен материал на Георги В.Георгиев, който е сред най-върлите привърженици на обединението. Дъските и гредите от склада се превръщат в пейки, но не стигат за всички присъстващи на събранието. Най-многолюдна е групата на гимназистите, но сред множеството са редица улегнали авторитетни граждани, които споделят ентусиазма на младите. Представителите на двете дружества решават да бъде избрано ново име на обединения клуб, за да не бъде ощетена нито една от страните. Присъстващите правят редица предложения за имена като "Спортист", "Спортна слава", някои държат на предишното име "Левски", но при гласуването мнозинството ги отхвърля. Тогава думата взема учителят Димитър Господинов. Той преподава математика в гимназията и има огромен авторитет сред учениците заради доброто си отношение към тях и помощта, която им оказва при овладяване на трудната наука. Митоша обаче има завидни познания и по история и предлага името на новосформираното дружество да бъде "Борислав", аргументирайки се, че то е свързано исторически с нашия край. Hа мнозинството от присъстващите, които чуват това име за първи път Димитър Господинов обяснява, че така се е наричал пълководецът на цар Иван Асен, разбил византийската армия край село Клокотница през 1230г. Сега на това място се издига паметник, увековечил славата на храбрия българин, чиито победи са заели достойно място в нашата национална история. След думите на учителя събранието избухва във възторг и предложението му е прието с пълно единодушие. От този ден започва съществуванието си местният клуб, който повече от 70 години заема достойно своето място на футболната карта на България. За първи председател на новото дружество е избран адвокатът Димитър Марков, а за негов заместник е определен Димитър Митошев. В ръководството влизат още Фани Матакиева - секретар, Атина Матакиева - касиер, Атанас Гатев - завеждащ спорта, Никола Дацов - завеждащ юношеския спорт и др. Членовете на "Борислав". В средата на снимката човекът с очилата  е председателят Димитър Марков.

Дружеството "Борислав" започва мащабна дейност по различни направления. Сформирани са гимнастически и атлетически групи сред децата и юношите. Младежите участват с плам в спортните занимания и вечер, след приключване на тренировките, с песни и маршировка дефилират през центъра на града, с което предизвикват умиление и радост сред по-ъзрастните. Гражданството приема с нескрито одобрение проявите, организирани от "бориславци" и ги подкрепя. Създават се отбори по лека атлетика. Разчупват се ледовете около доскорошни табута със сформирането на женски отбори по крокет. Образуват се театрален състав и оркестър към дружеството. За кратко време "Борислав" се превръща в основен фактор в културния живот на града. Младите и ентусиазирани членове на дружеството кипят от идеи, които реализират с енергия и задружност, непознати в наши дни.

>> ПЪРВИТЕ УСПЕХИ >>

 

© КОМОРЕКС
e-mail:
comorex@parvomai.escom.bg